To jest strona archiwalna - aby przejść do aktualnej wersji, kliknij tu: urszulanki.szkola.pl
Ślubowanie
Dzień 11 listopada - Święto Niepodległości - to podwójnie szczególny dzień w życiu każdego pierwszoklasisty naszej szkoły.
Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej posiadać.
Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie.
Nasz szkolny Dzień Niepodległości otworzyła Msza Święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Szukalski. Podczas kazania mogliśmy przypomnieć sobie, kilka bardzo ważnych faktów historycznych oraz informacji o patronie tego dnia, Świętym Marcinie. Zaraz po tym nasi najmłodsi koledzy złożyli uroczyste Przyrzeczenie. Zapewne rozpierała ich duma, a miedzy nami przemknął powiew refleksji. Na końcu mszy, przy sarkofagu Św. Urszuli ślubowali licealiści, stając się równocześnie pełnoprawnymi uczniami urszulańskiej szkoły.
SZKOŁA SIÓSTR URSZULANEK
ZAPRASZA
na spektakl słowno - muzyczny:
Wytańczyć wolność
ŚRODA 12 LISTOPADA
GODZINA 18:00
Sanktuarium Świętej Urszuli Ledóchowskiej
(w Auli Domu Matki Założycielki).
11 listopada to ważny dzień dla Narodu Polskiego. Dla uczniów naszej szkoły jest to podwójne święto. Tego dnia przed sarkofagiem patronki szkoły św. Urszuli Ledóchowskiej uczniowie klas pierwszych świadomie wymawiają znaczące słowa "Ślubuję".
Dnia 11 listopada kolejny raz w sposób szczególny obchodziliśmy Święto Niepodległości. Uroczystość tak ważna dla każdego Polaka stała się również bardzo istotnym dniem dla pierwszoklasistów.
Jak co roku, w ubiegły piątek obchodziliśmy Dzień Niepodległości. W naszej szkole, jak powszechnie wiadomo, tego Dnia pierwszoklasiści oficjalnie stają się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej poprzez złożenie przysięgi ślubowania przed sarkofagiem św. Urszuli.
Wreszcie nadszedł czas ślubowania. Po wieczornicy powitalnej jest to kolejny próg, który pierwszoklasiści muszą pokonać, by stać się pełnoprawnymi uczniami urszulańskiej szkoły. Szkoły z tradycjami, a jak wiadomo, tradycja to kolejne zobowiązania, które prowadzą do wierności jej ideałom.
Dzień 11 listopada 2009r. był dla mnie szczególnym dniem. Odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów, uroczysta msza św. oraz przedstawienie dotyczące odzyskania niepodległości Polski.
Osobiście uczestniczyłam w tym przedstawieniu. Widząc twarze osób oglądających, dostrzegłam łzy w ich oczach. To wydarzenie było dla mnie bardzo poruszające.
Jako osoba recytująca wiersz o wydarzeniach II wojny światowej, zrozumiałam ile odwagi, wiary i patriotyzmu mieli w sercach nasi rodacy, którzy walczyli o niepodległość. Jestem im za to bardzo wdzięczna…
Malwina Kamińska, II TGH
11 listopada to dla jednych dzień hołdów składanych w imię pamięci o walczących Rodakach, dla innych to dzień wywieszania biało-czerwonej flagi. Jedno jest pewne. Święto Niepodległości to dzień szczególny.
Dla uczniów naszej szkoły to przede wszystkim lekcja patriotyzmu.
„Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy” – słowa św. Urszuli Ledóchowskiej. Parafrazują one w pewien sposób wydarzenia, które miały miejsce 11 listopada 1918 roku, a wiążą się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – suwerenności w polityce i w gospodarce.
Wyrażają one komfortową sytuację współczesnego pokolenia Polaków, które nie musi, chwytać za broń, walczyć, lecz może cieszyć się jej autonomią. Jednocześnie nakazują nam szanować siebie wzajemnie i kochać swoja ojczystą ziemię, bo inaczej ona „umrze” tak jak przed laty. Słowa te stały się przesłaniem znamienitego wydarzenia, które wpisało się na kartę tradycji i historii naszej szkoły – ślubowania klas I.
10 listopada 2007 r. w kaplicy Sanktuarium Świętej Urszuli Ledóchowskiej w odbyła się uroczysta Msza z okazji Święta Niepodległości. Jak co roku, ślubowali na niej uczniowie klas pierwszych.