To jest strona archiwalna - aby przejść do aktualnej wersji, kliknij tu: urszulanki.szkola.pl
2015/16
Zakończył się kolejny rok szkolny, 10 miesięcy minęło jak kilka dni. Jest to moment na podsumowanie i rozważenie wydarzeń tego etapu.
24 czerwca udaliśmy się do kaplicy, gdzie przeżyliśmy Mszę Świętą z wyjątkową oprawą. Po niej przenieśliśmy się do auli Matki Założycielki, gdzie jako pierwsza swoje przemówienie wygłosiła Siostra Dyrektor Anna Papierz. Podsumowała ten jakże wyjątkowy rok, po czym nastąpiło przekazanie sztandaru.
To ostatnie już echo zajęć plastycznych w mijającym roku szkolnym. Szydełkowanie na palcach, ozdabianie świec woskiem plastycznym oraz sympatyczne zakładki filcowe to dzieła ostatnich trzech miesięcy. A oprócz tego wierne grono sympatyczek i entuzjazm towarzyszący każdemu spotkaniu.
W naszej szkole nie brakuje dni niekonwencjonalnych. W środę – Dzień Naukowców, a dziś mieliśmy okazję uczestniczyć w Dniu Sportu, który dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Najpierw mogliśmy pośpiewać pieśni wraz ze scholą, by odpowiednio przygotować się do jutrzejszej Mszy Świętej. Każdy się starał i słychać było wiele nowych głosów.
W przedostatni piątek roku szkolnego, 17 czerwca, wybraliśmy się na wycieczkę po poznańskich hotelach. W naszych planach ujęliśmy trzy różne obiekty, które otworzyły przed nami swoje drzwi dzięki zaangażowaniu naszego nauczyciela - pani Doroty Banaszak.
Czerwiec to w szkole miesiąc intensywnej pracy, jak dla kogo. Na pewno dla tych, którzy walczą o lepsze oceny lub, co właśnie miało miejsce w naszym gimnazjum, dla tych, którzy zdobywaną wiedzę chcą pokazywać na zewnątrz. A wiedza ta nie każdemu „leży” – bo uczenie się mapy fizycznej świata niejednemu spędzało sen z powiek i przyprawiało o uczniowską depresję.
Zmagania naszych uczniów w konkursie „Supermatematyk” trwały od listopada. Na szczególne słowa uznania zasłużył Wiktor Czepczyński, który został laureatem konkursu, zajmując 6 miejsce wśród uczniów klas 2.
22 czerwca, około godziny 7:30 rano, znaleziono ciało 24-letniej Bernadety Żbik. Kobieta leżała martwa na podłodze w swoim pokoju w wynajmowanym mieszkaniu. Odnalazła ją współlokatorka i koleżanka ze studiów Donata Rogalska, która następnie wezwała policję. Według wstępnego raportu lekarza medycyny sądowej p. Żbik zginęła w wyniku uderzenia w głowę w lewą skroń. Śmierć nastąpiła między 20:30 a 23:30. W mieszkaniu była włączona klimatyzacja, co bardzo utrudnia określenie dokładnego czasu zgonu.
Właśnie tak brzmiał wpis do akt w sprawie zabójstwa, którego zagadkę musieli rozwiązać uczniowie naszej szkoły. „Escaperoom” lub „Zamknięciwpokoju” to nowy i bardzo ekscytujący sposób na spędzenie czasu. Uczestnicy tego doświadczenia muszą rozwiązać szereg zagadek aby wydostać się z zamkniętego pokoju. W tym roku w ramach Dnia Naukowców, urszulańska młodzież wraz z nauczycielami, musiała wysnuć teorię na temat przebiegu zdarzeń popełnionego zabójstwa. W specjalnie przygotowanych salach młodzi agenci śledczy musieli dokonać pełnej rekonstrukcji przestępstwa poprzez zebranie dowodów a następnie ich analizę w laboratorium genetycznym i policyjnej bazie odcisków palców oraz na podstawie przesłuchań trzech świadków.
„Stop Dopalaczom! Stop narkotykom” - słyszeli chyba wszyscy mieszkańcy centrum Pniew w czwartek, 16 czerwca. Wtedy to gimnazjaliści z Pniew i okolic tłumnie maszerowali przez miasto z transparentami, trąbkami i gromkimi okrzykami. Była to akcja profilaktyczna zorganizowana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Burmistrza Gminy Pniewy, Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu,, Komendanta Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych.
Och! Cóż to był za wyjazd! - powiedział każdy z uczestników (czytaj: klasa II liceum) wycieczki do Łagowa w dniach 13-14 czerwca. I wcale nie mieli na myśli pogody.
10 czerwca po godzinie 15 w Epsilonie spotkała się grupa chętnych, gotowych do działania biologów, którzy poza lekcjami postanowili odkrywać tajemnice przyrody, poprzez doświadczenie i zajęcia w terenie. Po krótkiej analizie zadań, przygotowaniu materiałów i przyrządów pomiarowych udaliśmy się nad pobliskie jezioro. Na miejscu z wielkim zaangażowaniem dokonaliśmy pomiarów temperatury, pH i ocenialiśmy skład gatunkowy bezkręgowców pozwalający na zakwalifikowanie wód jeziora do czystych lub brudnych. Naszym kolejnym przystankiem był park w pobliżu Urzędu Miasta, tam zajęliśmy się oceną składu gatunkowego flory i pomiarem wysokości drzew - z czego mieliśmy wielki ubaw. Po wyczerpującej pracy terenowej czekała nas niespodzianka w sali biologicznej - doświadczenia, które przeprowadzaliśmy do późnych godzin wieczornych. Zakończeniem Nocy Biologów było wspólne oglądanie filmu i zjedzenie pizzy. Mamy nadzieję, że to pierwsza z wielu takich nocy w Naszej Szkole!