To jest strona archiwalna - aby przejść do aktualnej wersji, kliknij tu: urszulanki.szkola.pl

Święta Urszula

Św. Urszula Ledóchowska (1865-1939) urodziła się w Austrii. W 1883 r. rodzina Ledóchowskich przenosi się do Lipnicy Murowanej, blisko Krakowa. W 21 roku życia (1886) Julia wstępuje do klasztoru Sióstr Urszulanek w Krakowie. 
W 1907 r. przejmuje kierownictwo internatu dla dziewcząt w Petersburgu oraz zakłada gimnazjum w Finlandii. Wybuch I Wojny Światowej powoduje wydalenie m. Urszuli z Rosji. Matka zatrzymuje się w Skandynawii. Tu powoli przenosi siostry z ogarnianego skutkami wojny Petersburga i wspólnie z nimi organizuje szkołę dla skandynawskich dziewcząt.
W 1920 r. wraca do Polski z siostrami, dziećmi, sierotami po polskich emigrantach i osiedla się w Pniewach. Tu powstaje dom macierzysty założonego przez matkę Urszulę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, którego głównym celem do dzisiaj jest nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży oraz służba ludziom potrzebującym.
Matka Urszula umiera w  Rzymie 29 maja 1939 r. 
20 czerwca 19893 r. w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikuje m. Urszulę.
W 1989  zachowane od zniszczenia ciało bł. Urszuli zostaje przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego.
18 maja 2003  Jan Paweł II w Rzymie dokonał kanonizacji Urszuli Ledóchowskiej. 

Święta Urszula Ledóchowska to święta naszych czasów, nabrzmiałych wielorakimi problemami, zagrożeniami oraz wyzwaniami, a jednocześnie tak bardzo owocnych bohaterstwem i świętością wielu chrześcijan.

 

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA

związane z Jubileuszem 150-lecia urodzin
św. Urszuli Ledóchowskiej

 

Matka lubiła patrzeć na roztańczoną gromadkę,
a nieraz sama siadała do fortepianu,
 by zagrać zamaszystego mazura czy krakowiaka.

(Życie i działalność  Julii Urszuli Ledóchowskiej; s. Józefa Ledóchowska).

Wspomniana sytuacja miała miejsce w auli szkoły, którą św. Urszula założyła w 1920 r. Bardzo prawdopodobnym jest, że fortepian, który dziś w tym miejscu stoi i na którym grywa nasza młodzież, to ten sam instrument. Lata użytkowania mocno go nadwyrężyły i wymaga on renowacji. W związku z tym, że w nadchodzącym 2015 roku będziemy przeżywać 150. rocznicę urodzin Matki Urszuli, rodzice uczniów i nauczyciele naszej szkoły pomyśleli, że warto by przywrócić fortepianowi dawną świetność. Jest to dla nas tym bardziej ważne, że Matka Urszula w swojej pracy wychowawczej dużą wagę przywiązywała do rozwijanie wrażliwości na piękno sztuki.

Wystawę prezentującą życie i działalność św. Urszuli Ledóchowskiej
można obejrzeć w auli Zespołu Szkół Sióstr Urszulanek w Pniewach.

ZAPRASZAMY

W roku Jubileuszu 150-lecia urodzin św. Urszuli planowana jest peregrynacja relikwii i obrazu św. Urszuli w rodzinach na terenie pniewskich (lub też sąsiednich) parafii. Peregrynacja będzie trwała od 17 kwietnia 2015 roku do 29 maja 2016 roku.

Więcej informacji na stronie Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej

Dziś, 15 kwietnia świętowaliśmy w szkole 150 urodziny naszej Patronki. Na każdej lekcji poszczególne klasy (wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły) raczyły się pysznym tortem oraz herbatką bądź kawką. Był to czas rozmów i relaksu.  Prawdziwe świętowanie! Organizacją zajęła się siostra Danuta, siostra Monika i pani Maria Stępień. Dzięki udekorowanym pięknie stolikom i francuskiej muzyce w tle, mogliśmy poczuć się jak w kawiarni.  Dane nam było spędzić czas w miłej atmosferze i trochę odpocząć od szkolnych ławek. Za tę słodką ucztę DZIĘKUJEMY!

                                                                                                                Amelia Furede, sekretarz SU

Piątek 17 kwietnia to dzień 150 urodzin Założycielki i Patronki naszej szkoły - św. Urszuli Ledóchowskiej. Tego dnia w Sanktuarium św. Urszuli miała miejsce uroczysta Msza święta inaugurująca obchody poświęconego jej roku jubileuszowego. Liturgii przewodniczył ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak.
W przygotowaniu uroczystości uczestniczyli też uczniowie i pracownicy naszej szkoły.

  Relacja na stronie Sanktuarium św. Urszuli

  Informacja na stronie ekai

14 października 2015 roku, w Dzień Edukacji Narodowej, relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej – Założycielki Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego, a także Założycielki i Patronki naszej szkoły – zostały uroczyście wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W wydarzeniu tym uczestniczyła szkolna delegacja.

Polub nas na Facebooku

Subskrybuj kanał YT

Przekaż 1% podatku

Dołącz jako Darczyńca

Cytat

"Be faithful to that which exists within yourself."
Andre Gide
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centralna Komisja Egzaminacyjna   Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu Kuratorium Oświaty w Poznaniu  Ośrodek Rozwoju Edukacji Centrum Edukacji Obywatelskiej  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu  Rada Szkół KatolickichStowarzyszenie Krzewienia Pedagogocznej i Duchowej Myśli św. Urszuli Ledóchowskiej FaniMani Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego