To jest strona archiwalna - aby przejść do aktualnej wersji, kliknij tu: urszulanki.szkola.pl

PROJEKTY

Nazywamy się Niezauważalne piękno i jesteśmy grupą, która w ramach olimpiady ZWOLNIENI Z TEORII postanowiła zająć się problem, z którym zmierza się zapewne każdy z nas. Nasz projekt społeczny ma na celu zwrócenie uwagi na brak akceptacji wyglądu. Chcemy uświadomić młodym ludziom jak łatwo ocenia się innych, jak trudno ocenić siebie i jak bardzo powierzchowne są nasze oceny w stosunku do nieznanych nam osób.

Taki oto tytuł nadałyśmy naszym warsztatom, które przeprowadziłyśmy w trzech różnych instytucjach, aby integrować i uświadamiać. A wszystko to za sprawą głośnej już olimpiady Zwolnieni z teorii, mającej na celu zrealizowanie projektu społecznego.  Łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 90 osób.

W ramach akcji Zwolnieni z Teorii w naszej szkole realizowanych jest 12 projektów społecznościowych. Klikając logo każdego z nich, dowiesz się na czym on polega, a jeśli jesteś zainteresowany ideą całej akcji, ze szczegółami możesz zapoznać się tutaj.

Projekt ,,Wymarzona Bezbłędność” ma na celu uświadomienie młodych osób o tym, aby akceptowały siebie takimi, jakimi są oraz nie ulegały presji bycia ,,idealnym”. W Pniewach odwiedzimy Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich i przeprowadzimy warsztaty w ramach Dove Self-Esteem Project z uczniami w wieku 11-14 lat o tym, aby zaczęli zwracać uwagę na to, że każdy jest inny oraz że nie zawsze wygląd jest najważniejszy. Zajęliśmy się taką tematyką, ponieważ zauważyliśmy coraz więcej przypadków braku akceptacji siebie, szczególnie u młodych osób. Jednym z powodów jest promowanie na różnych portalach społecznościowych wyidealizowanych osób. Takie zachowania potrafią niszczyć psychikę młodym osobom, które nie zawsze są w stanie poradzić sobie z taką presją, co może doprowadzić nawet do zrobienia sobie krzywdy, dlatego chcemy uświadomić ich, że nie watro słuchać negatywnych komentarzy innych osób.

"Nie oceniaj książki po okładce". Kiedy byliśmy jeszcze mali, dorośli powtarzali nam te zdanie bardzo często. Dzisiaj jednak kiedy jesteśmy na skraju dorosłości dostrzegamy, że wielu z nich, a także my sami nie stosujemy się do słów, które wpajali nam od dzieciństwa. Często ulegamy pewnym stereotypom, zazwyczaj nie chcemy podejmować rozmowy z osobami, które nie wpisują się w normy społeczne. Tak działa na nas również presja tłumu, otoczenia. Uznaliśmy, że jest to strasznie ograniczające, gdyż jesteśmy niewolnikami swego umysłu i swoich przekonań. Uważam, że nie jest to w porządku i stanowi istotny problem. Dlatego chcemy pokazać młodemu pokoleniu, że warto myśleć nieszablonowo i nie bać się własnego zdania. Zamierzamy przeprowadzić warsztaty z dziećmi uczęszczającymi do szkoły podstawowej, by w fazę dorastania mogli wejść z wysoką samooceną. Jesteśmy przekonani, że takie uświadamianie młodych ludzi może wpłynąć na ich rozwój. Osoby pewne siebie łatwiej odnajdują się w społeczeństwie.

Projekt społeczny "Psi grosz" to zbiórka charytatywna organizowana przez pięć uczennic klasy pierwszej liceum. Naszym celem jest zebranie akcesoriów typu karma, koce itd. by podwyższyć standardy życia zwierząt z Przytuliska "U Wandy", mieszczącego się w miejscowości Przyborówko. Pomaga ono aż 400 psom. Wybrałyśmy tą grupę beneficjentów, ponieważ jest dość często pomijana, a wymaga szczególnego wsparcia oraz należy mieć na uwadze, że większość z nich znalazło się w takim miejscu przez innych ludzi. Nasz cel mamy zamiar osiągnąć z pomocą takich organizacji, jak szkoły, przedszkola, weterynarze i lokalne firmy. Zbiórka będzie trwała kilka dni. Informacje o niej zostaną rozpowszechnione poprzez plakaty. Przedmioty będzie można składować w kilku miejscach. 

Przenieśmy góry, które trują nasze chmury!- Czyli projekt Karoliny, Eweliny, Kamili z Ib i Igi z Ia realizowany w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i olimpiady Zwolnieni z Teorii. Mamy determinację i chęci, a także duże ambicje. Chcemy działać i skupić się na współpracy z partnerami, gdyż sądzimy, że są nam niezbędni. W grupie siła, a także możliwość rozwoju. Nasz projekt musi zaprocentować i dołożymy wszelkich starań, aby zamierzone cele się urzeczywistniły! Przed nami dużo pracy, co  jeszcze bardziej nas mobilizuje. Dziewczyny wchodzące w skład projektu są z różnych okolic, także liczymy na większy rozgłos. Cel ma uświęcać środki i oby podczas realizacji właśnie tak było!

A o co chodzi?

Problemem społecznym, którym chcemy się zająć są śmieci bezładnie spoczywające na olbrzymich stertach i stanowiące zagrożenie dla wszystkiego, co żywe. Do tego góry śmieci wyglądają okropnie i psują walory estetyczne naszej pięknej Krainy Stu Jezior. Chcemy uświadomić ludzi, będących w tych czasach coraz częściej  "bio" i "eko", że śmieci to problem całej ludzkości, który trzeba jak najszybciej zacząć rozwiązywać, bo za chwilę może być za późno. Recykling i zdrowy rozsądek to nasza jedyna szansa. Zatem - Przenieśmy wspólnie te góry! 

Głównym celem naszego projektu, jest organizacja zbiórki charytatywnej dla Gracjana Gamońskiego, chorującego na dystrofię mięśniową Duchenn'a. Poprzez finalnie zebrane środki, chciałybyśmy zakupić sprzęt rehabilitacyjny, który ułatwi mu życie codzienne. Wierzymy, że dzięki naszej pomocy, możemy choć w małym stopniu, odciążyć rodziców Gracjana finansowo.

Projekt ,,Od serca" jest realizowany w ramach olimpiady ,,Zwolnieni z teorii". We współpracy ze świetlicą Caritas działającą przy ulicy Świętego Wawrzyńca w Pniewach poruszymy problem braku pasji u dzieci. Naszym celem jest przeprowadzenie serii warsztatów ukazujących młodym różnorodne formy spędzania wolnego czasu, gdyż w ten sposób pomożemy im odkryć swoje pasje i umiejętności. Im wcześniej odkryją oni swoje talenty, tym większa szansa, że osiągną w przyszłości sukces. 

Niezauważalne piękno to projekt tworzony przez grupę dziewcząt z liceum ogólnokształcącego. Dotyczy on problemu, z którym mierzy się każdy z nas. Ludzie zostają oceniani powierzchownie. Nasz projekt ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na brak akceptacji wyglądu. 

Akceptuj siebie!
Nie oceniaj innych!
Kochaj siebie takim, jakim jesteś!

Cel:
Zorganizowanie spotkań z młodzieżą ze szkół o samoocenie i ocenie innych (min. 100 osób)

Zapraszamy na nasz Fanpage, Facebook, Instagram.

startwstecz12dalejkoniec
Strona 1 z 2

Polub nas na Facebooku

Subskrybuj kanał YT

Przekaż 1% podatku

Dołącz jako Darczyńca

Cytat

"Be faithful to that which exists within yourself."
Andre Gide
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centralna Komisja Egzaminacyjna   Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu Kuratorium Oświaty w Poznaniu  Ośrodek Rozwoju Edukacji Centrum Edukacji Obywatelskiej  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu  Rada Szkół KatolickichStowarzyszenie Krzewienia Pedagogocznej i Duchowej Myśli św. Urszuli Ledóchowskiej FaniMani Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego